BH Clubbing
Hamilton ostaje bez naslova nakon 15 godina? Ecclestone priznao grešku, Massa se žali
Datum: Nedjelja, 09.04.2023. // Broj pregleda: 255 // Kategorija: Sport & Fun Sport // Autor: index.hr //
LEWIS HAMILTON mogao bi ostati bez titule svjetskog prvaka u Formuli 1 koju je osvojio 2008. godine. Nakon intervjua bivšeg šefa F1 Bernieja Ecclestonea, u kojem je priznao da je trebalo poništiti utrku u kojoj je Britanac profitirao i osvojio ključne bodove, Felipe Massa najavio je tužbu 15 godina kasnije.

Hamilton je 2008. osvojio prvi od svojih sedam naslova prvaka u jednoj od najneizvjesnijih i najkontroverznijih sezona u povijesti, sa samo jednim bodom više od Brazilca Masse, i to pretjecanjem u posljednjem zavoju posljednjeg kruga u posljednjoj utrci. No ne bi ni bio u poziciji za takav finiš da nije bilo incidenta u Singapuru.

Crashgate
Premijerna utrka za VN Singapura ostala je upamćena po aferi Crashgate, namjernom sudaru koji je izazvao Nelson Piquet Jr. kako bi pomogao momčadskom kolegi Fernandu Alonsu da dođe do pobjede. Zbog sudara je na stazu izašao safety car, a Ferrari je pogriješio u taktici s boksovima, pa se Massa nakon promjene guma s vodećeg vratio na 13. mjesto i ostao bez bodova, a Hamilton je završio treći.

Tu je Britanac stvorio zalihu od šest bodova koja se pokazala ključnom, a zapravo je nije trebalo biti jer je utrka trebala biti poništena, što je potvrdio Ecclestone u razgovoru za F1 Insider. Piquet je naknadno priznao da je dobio uputu od momčadi da izleti kako bi namjestio utrku i omogućio pobjedu Alonsa.

Piquet je to otkrio tek iduće godine, a Ecclestone kaže da su on i predsjednik FIA-e Max Mosley za to znali i ranije, ali da su odlučili ništa ne napraviti.

Ecclestone: Znali smo, ali željeli smo zaštititi sport od velikog skandala
"Mosley i ja smo obaviješteni još za vrijeme sezone o tome što se dogodilo u Singapuru. Piquet Jr. otkrio je svom ocu da ga je momčad tražila da se zabije u zid kako bi na stazu izašao safety car i tako pomogao Alonsu.

Odlučili smo ništa ne učiniti jer smo željeli zaštititi naš sport od velikog skandala, pa sam uvjerio Piquetova oca da do daljnjega šuti. Tada je bilo pravilo da je konačni poredak nepromjenjiv nakon ceremonije dodjele nagrada. Dakle, Hamilton je dobio trofej i sve je bilo u redu.
Imali smo dovoljno informacija da pokrenemo istragu. Prema FIA-inu statutu, trebali smo poništiti utrku u Singapuru pod takvim uvjetima. To znači da se ona nije trebala računati za ukupni poredak, odnosno da bi Felipe Massa postao svjetski prvak, a ne Lewis Hamilton", ispričao je Ecclestone.

Massa traži pravdu i jedini naslov prvaka
Nakon što je to čuo, Massa je odlučio istražiti sve pravne mogućnosti kako bi se izborio za pravdu 15 godina kasnije jer su ga tada pravnici uvjeravali da se ništa ne može promijeniti nakon što je pobjednik proglašen.

"Vrlo je tužno saznati da je utrka trebala biti otkazana i da bih ja postao prvak. Ja sam na kraju bio taj koji je najviše izgubio tim rezultatom", rekao je Massa za Autosport iako priznaje da ni sam ne vjeruje da se išta može promijeniti.

"Bitna je pravda. Mislim da, ako si kažnjen za nešto što nije tvoja greška, ako je to posljedica pljačke, ukradene utrke, pravda mora biti zadovoljena. Jedina ispravna odluka bila je poništiti tu utrku", rekao je.

Massa je te 2008. bio najbliže naslovu prvaka Formule 1, koji nikad nije uspio osvojiti. Hamilton je pak osvojio još šest titula između 2014. i 2020. te se izjednačio s Michaelom Schumacherom kao najtrofejniji F1 vozač u povijesti. Ako nekim čudom Massina žalba prođe, Schumacher će opet ostati sam na vrhu.

Datum: Nedjelja, 09.04.2023.