BH Clubbing
Drama u pet setova: Čilić u polufinalu US Opena
Datum: Srijeda, 09.09.2015. // Broj pregleda: 2451 // Kategorija: Sport & Fun Sport // Autor: I.G. //
NAJBOLJI hrvatski tenisač Marin Čilić prošao je u polufinale US Opena, gdje brani prošlogodišnju titulu, nakon dramatičnog meča protiv Jo-Wilfrieda Tsonge.

Čilić je protiv 18. tenisača svijeta imao dva seta prednosti, ali Francuz se sjajnom igrom uspio vratiti izboriti peti set i dobro namučiti Čilića koji je propustio četiri meč lopte prije nego je iz petog pokušaja uzeo pobjedu.

Čilić će u polufinalu posljednjeg Grand slama sezone igrati s Novakom Đokoviće, koji je izbacio Feliciana Lopeza.

Čilić: Velika mentalna borba

Nakon meča umorni, ali veseli Čilić rekao je:

"Vodio sam veliku mentalnu borbu nakon što sam izgubio treći set. Jo je imao izvrsne udarce, a uvjeti su bili teški. Bilo je jako vruće i fizički zahtjevno. Pred kraj se sve svodilo na kondiciju, ali i mentalno je bila velika borba".

"Ostao sam unutra nakon izgubljenog seta, osjećao sam da sam igrao dobro, a atmosfera je bila električna. Hvala svima što su ostali", dodao je Čilić, a publika ga ispratila pljeskom.

Čilić ispustio 2-0, Tsonga platio pogreške

Sjajno su obojica otvorili meč, bez greške uzimali prve gemove, a u petom gemu Čilić je izborio prvu brejk-šansu, no nije uspio. Tsonga se vratio i propustio četiri prilike za brejk prije nego što je Marin izjednačio na 3:3. Napeto je bilo u devetoj igri. Čilić je kod 4:4 imao 40-30, Tsonga je pogriješio na servisu, Čiliću dvaput oduzeo prednost, ali ipak popustio i Marin je poveo s 5:4 i prelomio prvi set.

Čilić je pritisnuo Tsongu na početku drugog seta. Na 2:2 je izborio brejk-loptu. Još jednom su obojica pružila žestoku borbu za svaki poen i nakon treće brejk-šanse Čilić je poveo s 3:2. U nastavku je Tsonga potpuno potonuo, nije pružio nikakav otpor i Čilić je servisom uzeo drugi set.

Tsonga je poveo u trećem setu, propustio uzeti brejk za 3:1, a Čilićeva igra je pala. Nakratko se probudio i uzvratio, no Tsonga je na 4:3 s par dobrih poteza izborio brejk loptu, prvu je propustio, a iz druge slomio Čilića za 5:3. Grogirani Čilić je bio nemoćan, a Francuz uzeo treći set.

U četvrti set Tsonga je ušao s više pouzdanja, Čilić je poveo s 1:0 i 2:1, Tsonga je stigao do 2:2, a onda propustio novu brejk šansu. Čilić je poveo sa 4:3, a onda počeo pružati veći otpor, no Tsonga je izjednačio nakon sjajne izmjene na mreži. Čilić je poveo s 5:4 i na Tsonginom servisu stigao do prednosti 40-15. Imao je meč-loptu, no Tsonga je smanjio na 40-30, obranio dvije meč-lopte i izjednačio na 5:5. Čilić je uzeo šesti gem i opet stigao do brejk-šanse na 40-30, ali Tsonga se opet vratio na 6:6 i izborio tie-break kojeg je lako dobio.

Drama

Obojica su sjajnim potezima dizali publiku na noge, no manjak koncentracije i pogreške odgodile su pobjednika sve petog seta.

Već na otvaranju petog seta hrvatski tenisač je izborio šansu za brejk na 40-15, ali Tsonga je dvaput spasio brejk-loptu i poveo s 1:0 i 2:1, ali ne koristi brejk-šansu. Čilić je izjednačio i s četiri sjajna poena zaredom na Tsonginom servisu uzeo brejk za 3:2. Odmah je povećao vodstvo, poveo na Tsonginom servisu, ali Francuz se s par sjajnih poteza uspio vratiti, izboriti 3:4. Čilić je bez izgubljenog poena poveo s 5:3, a onda Tsongi vraćao za 30-0. Opet se Francuz vratio i smanjio na 5:4, a Čilić servirao za polufinale.

Čiliću je popustio servis, Francuz je poveo 30-15, ali Marin je okrenuo na 40-30. Uslijedila je prava drama. Nakon dvostruke Marinove greške, Tsonga je imao 40-40 i poklonjenu brejk-loptu za još jedan tie-break, ali Čilić je vratio poen, uzeo prednost i na servisu uzeo petu meč-loptu za polufinale.