BH Clubbing
Kralj Nikola je veći od maestra Balića. Evo i zašto
Datum: Utorak, 29.01.2019. // Broj pregleda: 1039 // Kategorija: Sport & Fun Sport // Autor: //
Rukometna reprezentacija Francuske osvojila je treće mjesto na svjetskom prvenstvu u Njemačkoj i Danskoj nakon što je u susretu za broncu u Herningu pobijedila Njemačku sa 26:25 (9:13) golom Nikole Karabatića u zadnjoj sekundi.

Francuzi su na ovo prvenstvo stigli kao dvostruki branitelji naslova (2017, 2015), te vlasnici četiri zlata na zadnjih pet svjetskih prvenstava, međutim u Njemačkoj i Danskoj morali su se zadovoljiti broncom. Bila je to njihova jedanaesta medalja na svjetskim prvenstvima pri čemu četvrta bronca uz jedno srebro i čak šest zlata.

Nikola Karabatić zbog ozljede nije bio na početnom spisku izbornika Dinarta, ali je u sastav naknadno upao u drugoj fazi turnira. Za mnoge najbolji igrač svih vremena vidljivo nije bio spreman, ali sama njegova prisutnost na klupi i na parketu bila je od velikog značaja za mlađahnu francusku reprezentaciju. Stoga, puno simbolike leži u golu koji je sa zvukom sirene zabio veliki Nikola Karabatić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gol za medalju u dramatičnim okolnostima zabio je čovjek koji je obilježio posljednjih 15 godina svjetskog rukometa i koji je u karijeri osvojio sve što se moglo osvojiti puta nekoliko puta. Lider, vođa, sila na parketu. Teško je reći tko je najveći ikada, je li to on ili Ivano Balić. Ova dvojica rukometnih genijalaca posve su drugačiji igrači. Balić je bio umjetnik s loptom, pomalo boem, dok je Karabatić personifikacija profesionalca čiji je forte moć, fizička spremnost i mentalna snaga. Balićevim nevjerojatnim rješenjima nerijetko su se divili i protivnički igrači, a Ivano je bio igrač koji je iz temelja redefinirao rukomet i zbog njega su gledali i oni koji ovu igru ne vole ili ne razumiju. S druge strane, Karabatić je rođeni pobjednik, čovjek koji je otkako se pojavio na sceni bio i ostao sinonim za uspjeh. Njegova sportska ambicija te glad za medaljama i trofejima gurali su na naprijed. Balić, nažalost, to najbolje zna. Hrvatski rukomet također.

Sve trofeje i individualna priznanja Nikole Karabatiće teško je pobrojati, ali dovoljno je samo kazati da je Francuz hrvatsko-srpskih korijena daleko najtrofejniji rukometaš u povijesti i vjerojatno najtrofejniji u povijesti što se tiče kolektivnih sportova.

Za reprezentaciju igra od 2003., a u 16 godina nastupanja za najveću dinastiju rukometa osvojio je 15 odličja na najvećim natjecanjima. Bronca iz Njemačke i Danske bila mu je 15.

Dva puta je bio olimpijski prvak te ima jedno srebro. Četiri puta je uzeo svjetsko zlato, a tri puta broncu. S kontinentalnih prvenstava ima tri zlata i tri bronce. Gledajući ovu nisku medalja Nikole Karabatića vidimo jedan nevjerojatan podatak koji samo dokazuje tezu da je Francuska u ovom tisućljeću izgubila samo jedno finale. Ono protiv Danske u Riju 2016. Taj podatak dovoljno govori kakav pobjednički duh ima ta momčad.

Karabatić ima i tri naslova klupskog prvaka Europe i tri puta je biran za najboljeg igrača svijeta.

Ostale naslove i trofeje nema smisla nabrajati.
Datum: Utorak, 29.01.2019.